Teizm ve Çürütülen Argümanları

DİPNOTLAR:

* “Onun varlığı kendindendir” ya da “Varoluşun için varedilmekten yoksun bir varlığın herşeyin en başında olması gerek” gibi argümanlar öne sürenleri bir soru beklemektedir: “Peki bu varlık neden evren olmasın?, neden Allah ezeli olabiliyor ama evren ezeli olamıyor? Allah’a biçtiğiniz kılıf yüzünden olmasın? Ben de bir varlık hayal edip “o ezelidir” desem bu onu ezeli yapar mı? 

** Bir kişi bir iddiada bulunuyorsa iddiasını kanıtlama yükümlülüğü ondadır. Hele bu iddia “evren yaratılmıştır” gibi olağanüstü bir iddia ise. “Benim başımın üzerinde minyatür bir gergedan yaşıyor” iddiasıyla gelen birisine söylenecek olan söz: “İspatla!” dır. Hiç kimse “hmm başının üzerinde minyatür bir gergedan yaşamadığını ispatlayamıyorum, o zaman gerçekten yaşıyor olmalı.” demez. Bu aptalcadır.

*** Evrenin neredeyse tamamı hayat için elverişli değildir. Bugün yaşamın var olduğunu bildiğimiz tek yer dünya. Dünya’da yaşamın var olması için bilinçli bir şekilde, gizemli bir güç tarafından ince ve hassas ayarlamalar yapıldığı iddiaları asılsız ve kanıttan yoksundur. Tam tersine bugüne kadar dünya üzerinde varolagelmiş türlerin %90’ından fazlası yokolmuştur. Kepler uydusunun keşfettiği dünyanın içerdiği koşullara benzer, hatta dünyanın ikizi olacak derecede pek çok gezegenin varlığı dünyanın bilinçli olarak bu özelliklerle donatılmadığını ispatlar. Sebep ile sonucu karıştırmamak gerekir. Biz burda olalım diye dünya ve güneş sistemi bu şekilde ayarlanmamıştır, buna dair bir kanıt yoktur. Dünya bu koşullara sahip olduğu için hayat var olmuştur ancak buna dair kanıtlar vardır.

**** Stephen Hawking’e ek olarak Alan Guth, Richard P. Feynman, Carl Sagan gibi yine çağımızın en ünlü fizikçi, astronom ve kozmologları aynı görüşe sahiptir. Ayrıca bir yaratıcının var olduğu savı kabul edilse bile bu otomatik olarak İslam dininin tanrısı Allah’ın doğru olduğunu ispatlamaz. Dünya üzerinde yüzlerce din, binlerce tanrı gelip geçmiştir. Belki aslında doğru olan bu tanrılardan birisidir, belki de hepsi insan ürünüdür ve gerçek yaratıcının bunlarla hiçbir alakası yoktur. Bizi sonuca götürecek olan tek tanrılı dinlerin “kusursuz” olduğu iddia edilen kutsal kitaplarında 1 adet hataya rastlamaktır. Hali hazırda yüzlerecesi, binlercesi bulunmuştur.

Ascendent

Turan Dursun Forum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s