Dini Coğrafya Belirler

Bütün insanlar dinsiz doğar ve çocukluğundan itibaren doğduğu çevrenin empoze ettiği inanca ve dine inanır. Çocuk aklıyla neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilemediğinden dolayıda çevrenin ona öğrettiği inancı doğru kabul eder. Bundan dolayı din tercihi tamamen coğrafyayla alakalı bir durumdur. İnsan, hangi coğrafyada doğmuşsa o coğrafyanın dinine inanır. Kendi dinini hak din bilir. Yani dünyadaki bütün dinlerin mensupları kendi dinini hak din bilir.

İnsanların tamamına yakını doğduğu bölgenin dinine inanıyor. O halde insanlar dinlere sorgulamadan inanmaya başlıyor anlamı çıkar buradan. Peki sorgulamadan, doğruluğunu test etmeden inanılan bir inanç ne derecede sağlamdır.

Müslüman, çocuğunu Müslüman olarak; Hristiyan, çocuğunu Hristiyan olarak; Budist, çocuğunu Budist olarak ve Hindu da, çocuğunu Hindu olarak yetiştiriyor. Peki bunların hangisi doğru yolda, hangisi yanlış yolda ve neden?

Madem herkes doğduğu coğrafyanın dinine inanır. Eğer bu dinlerden birisi hak din ise diğer dinlere inananlar yanlış yolda ve suçlu oluyor. Ama hiç kimsenin nerede doğacağı kendi elinde değildir. Dolayısıyla hiçbir insanın suçlu olmaması gerekir.

dini-cografya-belirler.jpg

Bir örnekle açıklayacak olursak; mesela İslamı bir an için hak din kabul edelim. Mekke’de doğan bir insan Müslüman olurken, Arjantin’de doğan bir insanın Müslüman olma ihtimali çok zayıftır. Sonuç itibariyle Mekke’de doğan insan avantajlı, Arjantin’de doğan insan dezavantajlıdır ve bu durumda Tanrının adaletinden bahsedilemez. Yani Arjantin’de doğan çocuk kendi isteğiyle orada doğmuyor ve ahirette neden Müslüman olmadın diye sorgulanıyor. Bu mudur İlahi adalet?

Bazılarının, insan hak dine mensup olmayan bir coğrafyada doğsa da araştırarak hak dine ulaşabilir dediğini duyar gibiyim. Dünyada araştırarak din değiştirenlerin oranının çok çok düşük olduğu bilgisine ulaşmanız hiçte zor değildir, en basitinden google hazretlerine sorarak öğrenebilirsin. Bu da demek oluyor ki araştırma faktörünü de işin içine katsak yinede Arjantin’deki çocuk dezavantajlı oluyor, sonuç hiç ama hiç değişmiyor. Yani her halükarda ilahi adalet tökezliyor.

Bu kadar din içinden hangisinin hak din olduğu sorusu istisnasız bütün insanların aklına gelir. eğer bir dininiz varsa örneğin Müslümansanız bu yazımı okuduktan sonra kendi dininizin bilginlerine, neden İslama inanıyoruz sorusunu sorun. Göreceksiniz ki sizi tatmin eden, hah tamam oldu dedirten bir cevap bulamayacaksınız. Hep yetersiz, zorlama ve yüzeysel cevaplarla karşılaşacaksınız. Evet madem makul, mantıklı ve oturaklı bir cevap verilemiyor. O halde kendinize bir sorun bakalım, neden İslam’a inanıyorum?

Yazan: Mete Turan

AntiDogmatik: https://antidogmatik.com/konular/dini-cografya-belirler.12/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s